5 tipov na lepší spánok pre tehotné ženy

Ste tehotná a máte problémy so spánkom? Ak áno, nie ste v tom sama. Dobre sa vyspať v tehotenstve je takmer ako začiatok zlého vtipu a niekedy sa zdá nemožné. Ale nemusí to tak byť. Ak sa budete riadiť týmito piatimi radami, budete na dobrej ceste k tomu, aby ste sa počas tehotenstva dobre vyspali.

Najlepšie tipy pre spánok v tehotenstve

 

Tip č. 1: Skontrolujte svoje okolie

Miesto, kde sa chystáte spať, by malo pripomínať svätyňu: upokojujúce, čisté a pokojné. Pred zaspaním preto odpracte všetko oblečenie do skrine, odneste notebook do pracovne a pozbierajte všetok prípadný neporiadok (riad?) z vášho nočného stolíka.

Keď budete pripravená zhasnúť svetlá, urobte to. Uistite sa, že v miestnosti nie sú žiadne zbytočné zvuky, ktoré by vás rozptyľovali. Ak je váš partner hlučný spáč, zvážte použitie špuntov do uší alebo investíciu do prístroja na reguláciu hluku. Pre optimalizáciu spánku je potrebné, aby vaša spálňa bola čo najtmavšia, najtichšia a najchladnejšia.

Tip č .2: Vankúše, vankúše, vankúše

Možno nie ste zvyknuté spať s vankúšmi, ale počas tehotenstva môžu byť vaším najlepším priateľom. Podložte si hlavu, chrbát, brucho a nohy vankúšmi. Môžete dokonca vyskúšať vankúš medzi kolenami, aby ste zmiernili tlak na spodnú časť chrbta. Experimentujte, kým nenájdete pohodlnú polohu, a potom sa jej držte.

Trápi vás v tehotenstve pálenie záhy? Ak áno, kúpte si vankúše so strednou až vysokou tvrdosťou. Podložte si nimi ramená a snažte sa spať vzpriamene, nie priamo na chrbte, aby vás v noci nepálila záha tak intenzívne.

Prevracáte sa zo strany na stranu, pretože vás pri spánku bolí bedrá? Je čas zaobstarať si prispôsobivý vankúš, ktorý si môžete zavinúť medzi nohy, aby sa vám počas spánku vyrovnali boky alebo použiť jeden extra pevný vankúš podoprený medzi kolenami. Môžete tiež skúsiť použiť penovú podložku na matrac, ktorá vám poskytne dodatočnú oporu pri spaní na boku.

Tip č. 3: Dbajte na svoj jedálniček

Pravdepodobne si uvedomujete, že to, čo konzumujete pred spaním, vás môže buď udržať nahor, alebo vám pomôže rýchlejšie zaspať.
Konzumácia veľkého množstva jedla tesne pred spaním je receptom na zažívacie problémy a nespavosť. Večerné jedlo zjedzte aspoň niekoľko hodín predtým, než plánujete ísť spať. Popoludní a večer sa tiež vyhnite kofeínu, pretože môže sťažiť zaspávanie. Niektorí tvrdia, že vypitie šálky teplého mlieka pred spaním vám môže pomôcť zaspať o niečo rýchlejšie. V mlieku sa nachádza aminokyselina, ktorá podľa odborníkov sťažuje viečka tým, že zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu.

Pokiaľ sa naopak uprostred noci prebudíte s pocitom hladu, zjedzte pred spaním desiatu bohatú na bielkoviny. Vajcia natvrdo, kopček arašidového masla alebo hrsť mandlí vás v noci zasýtia.

A keď už sme pri jedle, uistite sa, že počas tehotenstva jete zdravo. Vyvážená strava pomôže vášmu telu (aj mysli) cítiť sa dobre a podporí lepší spánok.

Tip č. 4: Vytvorte si spánkový režim

Pokiaľ chodíte spať a vstávate každý deň v rovnakom čase, vaše telo si na to zvykne a začne spánok v tomto čase očakávať. Snažte sa vyhnúť drieme počas dňa. Ak máte vo zvyku pred zaspaním prechádzať Instagram alebo Pinterest, zvážte, či hodinu alebo dve pred zaspaním nevypnúť telefón. Svit obrazovky môže zmariť vaše dobré úmysly zaspať. Akonáhle sa vám večer začne chcieť spať, dovoľte si ľahnúť si do postele. Vaše telo teraz potrebuje všetok odpočinok, ktorý môže dostať.

Akonáhle si vytvoríte rutinu, bude jednoduchšie zaspať a spať nepretržite po celú noc.

Tip č. 5: Naučte sa relaxačnej techniky

Existuje rad relaxačných techník, ktoré vám pomôžu zaspať. Jednou z obľúbených metód je progresívna svalová relaxácia, ktorá spočíva v napínaní a uvoľňovaní rôznych svalov po celom tele. Ďalšou možnosťou sú hlboké dychové cvičenia, ktoré môžu pomôcť vášmu telu uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok.
Aj levanduľa údajne pôsobí upokojujúcim a relaxačným dojmom, preto si pred spaním namažte ruky a nohy krémom s levanduľou, ktorý vám pomôže sa uvoľniť.

Dobrý spánok počas tehotenstva je zásadný pre vás aj vaše dieťa. Ak sa budete riadiť piatimi tipy, ktoré sme uviedli v tomto článku, budete na dobrej ceste k potrebnému odpočinku. Prajeme šťastné sny a noci plné spánku, než váš uzlíček radosti príde na svet.

Madelyn Harris
Copywriterka Madelyn Harrisová pochádza z južnej Kalifornie, žila a pracovala na mnohých miestach doma aj v zahraničí. Medzi jej obľúbené miesta patrí Hoi An vo Vietname a Napier na Novom Zélande.

Nákupný košík
Návrat hore