10 faktov o prvom mesiaci života bábätka

Väčšina mamičiek si myslí, že prvý mesiac života dieťatka je len o spánku a jedle, ale v skutočnosti sa toho deje skutočne veľa! Tu je desať zaujímavých faktov o prvom mesiaci života vášho bábätka. Schopnosť malého telíčka rásť a meniť sa závratným tempom je pozoruhodná – radšej ani nemrkajte, aby vám niečo z úžasného vývoja vašom rastúcom uzlíčku radosti neuniklo.

  1. Vaše dieťatko plače rôznymi spôsobmi, pretože má rôzne potreby. Všetok ten plač môže byť mätúci, ale každá jeho forma znamená niečo iné. Vaše dieťa môže plakať, keď má hlad, je mokré, unavené alebo len chce byť pochované. Keď sa naučíte rozumieť plaču dieťaťa, môžu byť dlhé dni pre vás oboch jednoduchšie a šťastnejšie.
  2. Vaše dieťatko dáva prednosť vyšším hlasom. Preto meníme hlasy, keď chceme hovoriť s deťmi. Je to naučené správanie, vďaka ktorému od bábätiek získame reakciu.
  3. Vaše dieťatko doslova zmení vaše srdce. Keď prvýkrát počujete tlkot srdca svojho dieťatka, je ťažké uveriť, že také malé stvorenie na vás môže mať taký vplyv. Ale je to pravda! Štúdia zistila, že keď matky počúvali tlkot srdca svojich detí, ich vlastný srdcový rytmus sa zmenil tak, aby zodpovedal rytmu ich detí.
  4. Vaše dieťatko neroní slzy. Je to tak, hlasivky vášho bábätka síce fungujú naplno, ale jeho oči sa pripoja až o niekoľko mesiacov.
  5. Vaše dieťatko má veľmi citlivú pokožku. Možno ste si všimli, že pokožka vášho bábätka je veľmi jemná a citlivá. To preto, že sa deti rodia s ochrannou vrstvou vernix caseosa, ktorá pomáha udržovať ich pokožku zdravú. Táto vrstva začne po niekoľkých dňoch miznúť, preto nezabudnite pokožke svojho dieťatka venovať zvýšenú starostlivosť!
  6. Vaše dieťatko má viac chuťových pohárikov ako dospelí. Deti sa rodia s približne 10 000 chuťovými pohárikmi, čo je viac ako majú dospelí! To im pomáha rozlišovať rôzne chute a dôverovať svojim chuťovým pohárikom, keď vyrastú.
  7. Hlava dieťatka tvorí štvrtinu jeho hmotnosti. Deti majú spočiatku trochu ťažší vrch, ale ako rastú, ich váha sa vyrovná. Našťastie majú tieto veľké hlavy mäkké miesta a zvládnu tak nárazy a modriny, ktoré si spôsobia, keď sa učia pohybovať a chodiť.
  8. Vaše dieťatko mení farbu hovienok. Prvá stolica novorodenca sa nazýva smolka a obvykle je čierna alebo zelená. Po niekoľkých dňoch sa stolica vášho dieťaťa zmení na žltkastú farbu. Keby ste nedajbože v stolici svojho dieťaťa videli krv, ihneď kontaktujte lekára.
  9. Vaše dieťatko vidí iba čiernobielo. Po narodení vidia bábätká veľmi zle, iba na krátku vzdialenosť a všetko je čiernobiele. Ale nebojte sa, zrak sa mu začne rýchlo zlepšovať! Do konca mesiaca bude vaše dieťa schopné vidieť farby a vzdialenejšie predmety.
  10. Imunitný systém vášho dieťatka sa stále vyvíja. Deti sa rodia s veľmi nezrelým imunitným systémom, a preto sú náchylnejšie na choroby. Nemajte však obavy – rýchlo sa vyvinie a vaše dieťatko bude schopné sa infekciám brániť.

Za jediný krátky mesiac vaše dieťatko tak vyrástlo a vyvinulo sa! Je úžasné pomyslieť na všetky zmeny, ktoré sa za taký krátky čas odohrajú. Nezabudnite si toto výnimočné obdobie užiť – utečie ako voda!

Angela Silva
Angela vyštudovala bakalársky odbor Cvičenie a wellness a je certifikovanou osobnou trénerkou NASM, ktorá sa špecializuje na popôrodné fitness a rekonvalescenciu. Rada píše, vtipkuje a trávi čas s rodinou, najlepšie pri rybárčení. Veľa svojich životných dobrodružstiev zdieľa na Instagrame ako @angelagrams

Nákupný košík
Návrat hore
Horúce letné zľavy až 30 %
This is default text for notification bar